free taster class

Come along to a FREE Taster Class before joining, complete the form below or call 01279 321283 to book your free class. We hold taster classes in Bishop’s Stortford, Hertfordshire, Palmers Green and Winchmore Hill, North London.


Submit

Gifted And Talented

Gifted & Talented Associates

Our Gifted & Talented Associates is offered by invitation only to pupils with the potential and talent combined with a natural facility to train at national and international level. Pupils are invited into the Associate classes in genres for which they already study.

Ballet Associates, Modern Theatre Associates, Tap Associates, Greek Associates, Musical Theatre Associates and Commercial Competition Classes

These free work classes extend pupils’ technique, knowledge, stagecraft and performance skills and include festival and competition choreography, audition technique and preparation for vocational training.

Gifted And Talented Students

Achievements

Successful dance, acting and vocal performers have taken part in a number of amateur and professional theatre, television and film productions including BBC dramas, ITV and Sky television commercials, pop videos and films. Professional credits include:

Film
  • Cossette in Les Miserables, Film with Anne Hathaway, Russell Crowe and Hugh Jackman
  • Adam in The Rain
  • Henry in The Decree
  • Young Boy in 1st Kiss
Music Video
  • Lead and support in Life in Technicolour, Coldplay Music Video
  • Dancers for Little Mix music video
Musicals
  • Charlie in Charlie and the Chocolate Factory, West End
  • Gavroche in Les Miserables, West End
  • Eponine in Les Miserables, West End
  • 42nd Street, Tour
  • Starlight Express,Tour
  • Fagin’s Boys in Oliver, West End
  • Dancer in Billy Elliot, West End
  • Matilda in Matilda, West End
Shakespeare – Globe Theatre
  • Young Edmund in Richard III at the Globe Theatre
Television
  • Jack in Silent Witness, BBC Drama
  • Joe Shawcross in Casualty, BBC Drama
  • Appearances with Darcey Bussell, Jessie J and Will.i.am at the 2012 London Olympics, BBC coverage
  • Spooks, BBC Drama
  • BT commercials
Plays
  • Emil in Emil and the Detectives, National Theatre
  • Theo in All Good Children
  • Zombie in William’s Wishes
  • Reese in My Phone Genie
  • Grandson in Macka Packa
  • Oliver in What's Your News?
  • Young Lucius in Titus Andronicus
  • Sam in Making Noise Quietly
  • Small Boy in Billy Elliot
  • Benjamin in Pricilla Queen Of The Desert, Palace Theatre
  • The Boy in The Snowman, Birmingham Rep, Lowry Theatre, Manchester, Peacock Theatre London
Ballet
  • Matthew Bourne’s New Adventures – Nutcracker!
Documentary
  • Young Stephen in Stephen Hawkings Universe - The Theory of Everything
Pantomines
  • John, Michael, Tinkerbell, lost boys and girls in Peter Pan, Harlow Playhouse
Modelling
  • Modelling for ITV commercials and catalogues
Music
  • Appearance with Savion Glover, New York
  • Cazfest
  • Performances at the Edinburgh Fringe Festival
  • Tap Jam at Ronnie Scotts

Amateur credits include:

Drama & Theatre
  • National Youth Theatre
  • Royal Academy of Dramatic Art (RADA)
  • Grease
  • The Boyfriend
  • Little Shop of Horrors
  • Romeo and Juliet
  • As You Like It
  • Oklahoma
  • Crazy for You
  • Annie Get Your Gun
  • Aladdin with a Difference
  • Cinders with a Difference
  • The Wizard of Oz
Dance
  • Chelmsford Ballet Company
  • English Youth Ballet
  • London Children's Ballet
  • London Junior Ballet
  • National Youth Ballet of Great Britain
  • Sadlers Wells and London Haymarket Theatre with Bonnie Langford
Part time Courses
  • Central School of Ballet – Senior Ballet Course
  • English National Ballet School
  • The Royal Ballet School Junior, Mid and Senior Associates
  • English National Ballet Summer School
  • Jazz Tap Masters, New York
  • American Ballet Theatre School, New York
  • Alvin Ailey School, New York
  • Martha Graham School of Contemporary Dance, New York
Full time vocational college
  • Tring Park School for the Performing Arts
  • Arts Educational School, London
  • Bird College
  • Bristol Old Vic
  • Cambridge Performing Arts at Bodyworks Studios
  • Chichester University - Dance
  • Guildford School of Acting
  • Laine Theatre Arts Ltd
  • London Studio Centre
  • Middlesex University - Dance
  • Mountview College
  • Urdang Academy
  • The London Academy of Dramatic Art (LAMDA)
Competitions
  • All England Dance Regional and National gold, silver and bronze medallists
  • Winners  of the Anne Tyrer Greek Award, All England Dance
  • RAD Catherine Blellock Scholarships for Essex region, Class Winner of Senior Allegro
  • Gold, silver and bronze medallists at the Dance World Cup
  • Overall Winners, Musicality Awards and Finalists of the Grandison Clarke National Dance Awards
  • Gold, silver and bronze medallists, musicality winner and Choreographic Award presented at the Classical Greek Dance Festival
  • Winner of the IDTA Master Dance Awards
  • Finalists and Winners of the Janet Cram Modern Awards
  • Finalists and Runner Up of the Marjorie Davie Star Tap Awards
  • Winner of the Baines Hewitt Imperial Ballet Awards